На перничани им се носи славата на войнствени граждани или казано на жаргон „корави хора“. Подозирам, че това крие началото си още от X век, когато Перник е бил управляван от болярина Кракра. Той е бил своенравен военачалник или казано на жаргон „корав човек“. През 971 г. се обявил за независим владетел, а години по-късно нанася две големи поражения на белязалия историята ни Василий II Българоубиец.
Първият опит за обсада на византийците завършва с много жертви. След тежки битки и хитрост, Кракра и защитниците успяват да отблъснат атаката. Някои източници сочат, че са загинали над 6500 ромеи, дори околността почерняла от кръвта им и дълго време след това тя се нарича „кървавото“.
По-късно Василий II изпраща дарове на Кракра в опит да го направи свой васал, но пернишкият владетел показва твърдост и отказва. Тогава следва втора обсада, още по-мащабна от първата. Тя продължила 3 месеца, но византийците поемат тежки загуби и се оттеглят. Тези славни подвизи на Кракра го превръщат в символ на Перник и дори го увековечават, като днес най-голямата забележителност в града и мястото, което той е бранил, носи неговото име.
Пернишката крепост „Кракра“ е впечатляваща със своите мащаби – близо 50 дка. Смята се, че е създадена през 809 г., когато на престола е хан Крум.
Археологически проучвания обаче показват, че на мястото е имало тракийско селище, също с големи размери.
Препоръчвам на всеки, който посети Перник, да разгледа и легендарната крепост, където се е зародила славата на местните за „корави хора“.
СОС АВГОЛЕМОНО
Ето една интересна рецепта, за която се смята, че е на повече от 1000 г. Била е част от византийската кухня, но навярно се е приготвяла и от съседните народи, каквито са били прабългарите.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
- 2 големи яйчни жълтъка
- Сок от 1-2 лимона
- 1-2 чаши бульон
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Разбиваме много добре жълтъците. Добавяме лимоновия сок, като не спираме да бъркаме. След това добавяме и горещия бульон. Количеството течност зависи от това колко гъст искаме да е сосът.